Strona internetowa - porady dla początkujących

01.10.2017

Wirtualny świat karmi się własnymi prawami, ale jest to najprostsza i najefektywniejsza droga pozyskania jak największej liczby klientów.

Każda strona internetowa wygląda inaczej – bo każda firma ma inne potrzeby i wymagania – poczynając od stopnia skomplikowania, układu czy nawet rozmiaru.

Pierwszą zasadą tworzenia własnej strony WWW jest logiczny i przejrzysty układ. Warto przemyśleć kilka kwestii zanim zabierzemy się do pracy – między innymi – co jest dla nas najważniejsze oraz jakie treści chcemy przekazać odwiedzającym. Przemyślany układ witryny oraz intuicyjność to topowe wyznaczniki docelowego projektu, dzięki którym klient nie zgubi się w natłoku informacji, a odwiedzanie strony będzie dla niego przyjemnością i zawsze odnajdzie informacje, których aktualnie szuka.

Nie bez znaczenia jest też szybkość strony – jest to druga zasada, która może przeważyć o sukcesie naszej strony w Internecie. Warto więc ograniczyć zbędne „upiększenia” i korzystać z nowoczesnych, szybkich serwerów – dzięki nim użytkownicy strony mogą swobodnie się po niej poruszać bez marnowania cennego czasu. Szczególnie warto pamiętać o tym aspekcie w przypadku smartfonów czy tabletów – gdzie czas ładowania witryny jest bardzo ważny.

Obecnie 2/3 ludzi na świecie posiada przynajmniej jednego smartfona, a co za tym idzie – mobilnie przegląda strony internetowe na swoim urządzeniu. Trzecią zasadą jest dostosowanie witryny do mniejszych wyświetlaczy – Responsive Web Design, czyli responsywność - dzięki temu strona wyświetla się w przyjazny sposób dla klienta na każdym ekranie, bez względu na jego rozmiar.

Czwartą cechą wartościowej strony jest jej unikalność. Nie warto kopiować tekstów z innych stron, gdyż negatywnie wpływa to na wartości, które wyznaje firma, a także na pozycjonowanie witryny przez wyszukiwarki internetowe.

Należy zapoznać się z prawnymi aspektami kopiowania czy wykorzystywania plików czy treści, bo nie zawsze jest to zgodne z prawem. Upewnijmy się, czy nie naruszamy kogoś autorskich praw a same zdjęcia, filmy czy pliki pochodzą z legalnego źródła.

Oczywiście, nie są to wszystkie wyznaczniki, które są potrzebne do stworzenia profesjonalnej, nowoczesnej i przyjaznej strony internetowej. Nie mniej jednak, przed przystąpieniem do tworzenia własnej strony WWW warto kierować się podstawowymi punktami zapisanymi powyżej. Brak wiedzy czy czasu nie stoi na przeszkodzie by współpracować z profesjonalną firmą – mamy wtedy pewność, że nasza witryna jest zgodna z nowoczesnymi wyznacznikami i technologią.