5 zasad tworzenia stron internetowych

5 zasad tworzenia stron internetowych

W dzisiejszym świecie prowadząc własną firmę, którą chcemy rozwijać i promować najłatwiejszym sposobem do dotarcia do dużej ilości odbiorców jest posiadanie strony internetowej i obecność w internecie.
Oczywiście w zależności od wielkości przedsięwzięcia i potrzeb, witryny różnią się od siebie rozmiarem, skomplikowaniem czy układem. Potrzeby fotografa chcącego przedstawić swoje prace w nowoczesny i przejrzysty sposób będą inne niż dużej firmy zajmującej się sprzedażą maszyn budowlanych. Niezależnie jednak czy jest to blog, sklep internetowy czy wizytówka mimo różnic powinny być zgodne z podstawowymi zasadami tworzenia stron WWW.

1. Logiczny i przejrzysty układ

Tworzenie strony internetowej dobrze rozpocząć od stworzeniu projektu. Warto zastanowić się jakie treści chcemy przekazać co jest dla nas najważniejsze i na czym odwiedzający ma skupić szczególną uwagę. Przemyślany układ witryny oraz intuicyjna nawigacja pozwoli zatrzymać użytkownika i w łatwy sposób umożliwi mu odnalezienie potrzebnych dla niego informacji. Zadbajmy o to aby nasza strona była wartościowa nie tylko dla przeglądarek ale pamiętajmy także o użytkownikach, którym musimy ułatwić poruszanie się po naszej witrynie.

2. Szybkość strony

Podczas korzystania z internetu nic bardziej nie irytuje niż długość wczytywania strony czy pojawienie się charakterystycznego kółka podczas ładowania filmów. Użytkownika wchodzącego na naszą stronę odstraszy długie ładowanie zawartości i stracimy potencjalnego klienta, który zrezygnuje z dalszego przeglądania witryny. Warto zatem ograniczyć zbędne „upiększenia” i korzystać z nowoczesnych, szybkich serwerów, na których umieszczamy stronę. Szczególnie ważne jest to w przypadku użytkowników smartfonów czy tabletów gdzie czas ładowania jest bardzo ważny.

3. Responsywność czyli Responsive Web Design

Obecnie prawie każdy posiadacz smartfonu przegląda strony internetowe na swoim urządzeniu. Jadać autobusem, czekając w kolejce w przychodni czy przy każdej wolnej chwili wyciągamy telefon bąd5 zasad tworzenia stron internetowychź tablet i sprawdzamy różnego rodzaju informacje. Potencjalnych klientów wchodzących na naszą stronę z urządzenia mobilnego odstraszy brak dostosowania witryny do mniejszych wyświetlaczy. Każdy kto przeglądał strony właśnie na mniejszych urządzeniach kojarzy chociażby symbol rozwijanego menu i automatycznie wyszukuje wzrokiem tego rodzaju nawigacji. Warto więc zadbać aby strona wyświetlała się w przyjazny sposób dla użytkownika na każdym ekranie.

4. Unikalność

Ważną cechą wartościowej strony jest jej unikalność. Wystrzegajmy się kopiowania tekstów z innych stron, gdyż negatywnie wpływa to na określenie wartości i pozycjonowanie witryny przez wyszukiwarki internetowe. Zresztą nie chcemy zostać także oskarżeni o kopiowanie czyiś pomysłów co wiąże się z następnym punktem.

5. Legalność

Niektórzy rozpoczynający swoją przygodę z promowaniem się w internecie zapominają o tym, że kopiowanie czy wykorzystywanie wszystkiego co znajdą w sieci nie zawsze jest zgodne z prawem. Upewnijmy się czy zdjęcia, filmy lub pliki, których nie jesteśmy autorami nie naruszają czyiś praw autorskich i pochodzą z legalnego źródła. Nikt z nas nie chciałby aby nasza praca była wykorzystywana przez innych bez naszej wiedzy dlatego warto szanować twórców i uważać co zamieszcza się pod swoją marką.

 

Oczywiście to nie wszystkie punkty, które są potrzebne do stworzenia profesjonalnej, nowoczesnej i przyjaznej strony internetowej. Nie mniej jednak, przed przystąpieniem do tworzenia własnej strony WWW warto kierować się tymi pięcioma zasadami. Niezależnie czy zamierzamy zbudować witrynę sami czy zlecić to profesjonalistom. Nie mając jednak wiedzy, bądź czasu warto skonsultować się i podjąć współpracę z firmą zajmującą się projektowaniem stron zawodowo. Uzyskamy wtedy pewność, że nasza witryna będzie stworzona profesjonalnie zgodnie z nowoczesnymi trendami i technologią.